Üye GirişiBeni hatırla

 

 

Şifrenizi mi unuttunuz?
Aktivasyon maili gelmedi mi?

Üye değilmisiniz?
Hemen üye olun!http://zoptik.com/
* boşluk kullanmayın
* profil isminiz olarak kullanılacaktır


*Aktivasyon bu maile gönderilecektir

*Büyük/Küçük harf duyarlıdır
*Sadece mavi karakterler girilmelidir


Kullanım Kuralları 'nı okudum ve kabul ediyorum

 

Yardım

Zoptik Nedir?

zoptik arkadaşlarınız, aileniz ve çalışma arkadaşlarınızla, o anda ne yaptığınızı 140 karakterle, gerçek zamanlı paylaştığınız bir sosyal mikroblog ağıdır. Tek yapmanız gereken çok basit bir soruyu cevaplamak: Şu anda ne yapıyorsun?

Hayatınızda neler olup bittiğini, düşüncelerinizi, gözlemlerinizi tanıdık veya tanımadık sizi takip eden herkesle paylaşabilirsiniz.

Takip ettiğiniz kişilerin anlık iletilerini email, anlık mesajlaşma yazılımları (MSN, Gtalk, v.s.), SMS (Çok yakında) veya Webden görebilirsiniz.

Blog kullanıcıları mini-bloglarını yaratabilir, yazılım geliştiriciler ise API'mizi kullanarak uygulama geliştirebilirler.

Zoptik ücretli mi?

Hayır, zoptik'in genel kullanımı tamamen ücretsizdir. Sadece SMS bildirimi almak istiyorsanız SMS kredisi satın alıyorsunuz.

Nasıl çalışıyor?

Zoptik'i cep telefonumdan kullanabilir miyim?

Şimdilik değil. Yakında SMS ile hem mesaj gönderiyor, hem de takip ettiğiniz kişilerin mesajlarını alabiliyor olacaksınız. Bekleyin!

Zoptik'i IM programları üzerinden kullanabilir miyim (Anında Mesajlaşma)?

Evet! Zoptik'e login olduğunuzda Ayarlara girip ordan Anında Mesajlaşmaya girin. Burada kullandığınız Anında Mesajlaşma programını seçip altına programa bağlanmak için kullandığınız email kullanıcı adı ve numaranızı girip kaydet butonuna basın. Kullandığınız Anında Mesajlaşma programının kişi listesine eklemeniz gereken bilgiyi göreceksiniz. Bu bilgiyi kopyalayıp programınızda kişi listenize ekleyin. Artık ne zaman zoptik'e mesaj yazmak isteseniz, tıpkı arkadaşınıza mesaj yazar gibi, eklediğiniz zoptik kullanıcısına mesaj yazın. Yazınız anında sitede yayınlanacaktır. Şu an için desteklediğimiz anında mesajlaşma yazılımları: MSN, Gtalk, Jabber, ICQ ve Yahoo. Unutmayın bu programlardan yazacağınız mesajlar 140 karakteri geçmemelidir, geçerse kısaltılıp eklenecektir.

Zoptik mesajlarında html kullanılabiliyor mu?

Hayır, güvenlik ve standartları bozmamak adına, html kodu kullanılamıyor.

Zoptik'e kayıtlı birisini nasıl takip edebilirim?

Her kullanıcının profil sayfasında "Takip Et" diye bir link vardır. Bu linke tıkladığınızda o kullanıcıyı takip ediyor olacaksınız, yani bu kullanıcının mesajlarını kendi profil sayfanızdan görebileceksiniz. Eğer ayarlarsanız bu kullanıcının mesajlarını Email, IM veya SMS (Yakında) ile takip edebilirsiniz. Takip etmenizin yanı sıra bu kişi takip listenize de eklenecektir.

Birini takip edip IM, SMS ve Email aracılığıyla bildirimlerini almamak mümkün mü?

Evet, bildirim modunu "Web" seçerek tamamen kapatabilir, veya her bir kişi için kişisel ayar yapabilirsiniz. Bunun için Kişisel modunu seçip, ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Bir kullanıcının takibini nasıl bırakacağım?

Kullanıcının profil sayfasını ziyaret ederek, takibi bırak butonunu veya linkini tıklamanız yeterli. Kullanıcı takip listenizden silinir ve artık kendi sayfanızda da kullanıcının mesajlarını görmezsiniz.

Birisinin beni takip ettiğini nasıl anlayabilirim?

Kendi profil sayfanızı ziyaret ederek takipçi listenize bakabilirsiniz. Burada sizi takip eden bütün kullanıcıları görebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz bu listeden istediğiniz kişiyi takip listenize ekleyebilirsiniz.

Suistimal eden bir kullanıcıyı nasıl engellerim?

Kullanıcının profil sayfasında bulunan "Engelle" linkine tıklayarak, kötü niyetli kullanıcıları engelleyebilirsiniz. Kullanıcı engellendiğinde sizin takipçi listenizden çıkarılacak ve bir daha sizi takip edemeyecektir. Kullanıcıya engellendiğine dair herhangi bir bildirim yapılmayacaktır. Bu engellemeyi istediğiniz zaman yukarıdaki adımı takip ederek kaldırabilirsiniz.

Kullanıcılara özel mesaj gönderebilirmiyim?

Evet. Özel mesaj göndermek istediğiniz kullanıcının profilinde "Özel mesaj gönder" linkine tıklamanız yeterli.

Bana gönderilen özel mesajlarımı nasıl görebilirim?

Özel mesajlarınızı görüntüleyebilmeniz için profil sayfanızın sağ tarafındaki "Özel Mesaj" linkine tıklamanız yeterli. Burada size gönderilen ve sizin gönderdiğiniz tüm özel mesajları görebilirsiniz.

Tüm mesajların bildirimini değil de sadece bana gelen özel mesajların bildirimini almak istiyorum, bunu nasıl ayarlarım?

Kendi profil sayfanızın sağında bulunan ve "Yeni mesajları bildir:" başlığının altındaki "takip ettiğim kişi bana sadece özel mesaj gönderirse bildir" seçeneğini seçmeniz yeterli. Bundan böyle sadece size özel mesaj olarak gönderilen mesajların bildirimini alırsınız..

Takip ettiğim kişilerin yeni mesajlarının bana nasıl bildirileceğini ayarlayabilirmiyim?

Evet, kendi profil sayfanıza giderek sağ tarafta "Bildirim modu" altında bulunan IM, Email, Web, SMS veya Kişisel bildirim modlarından birini seçebilirsiniz.

  • IM: Anında mesajlaşma modunu tüm kullanıcılar için etkinleştirir. Buınun için Ayarlar kısmından Anında Mesajlaşma ayarlarınızı yapmanız gerekmektedir.
  • Email: Email modunu tüm kullanıcılar için etkinleştirir. Kayıt olurken kullandığınız email adresiniz kullanılır.
  • SMS: SMS modunu tüm kullanıcılar için etkinleştirir. Bunun için Ayarlardan SMS Kredilerim kısmına girip kredi yüklemeniz gerekcektir.
  • Web: Tüm bildirim kanallarını tüm kullanıcılar için kapatır. Mesajları Zoptik.com'dan takip edersiniz.
  • Kişisel: Her kullanıcıya farklı bildirim modu ayarlayabilir ve hatta bildirim modunu kapatabilirsiniz. Ayarlamak için Kişisel linkine tıklayabilir veya Ayarlardan Bildirim kısmından ayarlayabilirsiniz. Not: Kişisel ayarlarınız yukarıdaki seçenekler aktif olsa bile saklanır, bir kullanıcının takibini bıraktığınız zaman ise silinir.

Genel Yanıtlar nedir?

Zoptik'te genel görünüme açık bütün mesajlar cevap yazabilir ve yorumda bulunabilirsiniz. Bunu için mesajın altında bulunan cevapla ikonuna tıklamanız yeterli. Mesajınız bütün takip edenler tarafından görüntülenir.

Yeni mesajlarımı kimler okuyabilir? Sadece benim onayladığım kişilerin mesajlarımı görebilmesini sağlayabilirmiyim?

Evet, bu tamamen sizin seçiminize bağlı. Varsayılan ayar olarak mesajlarınız herkese açıktır. Eğer sadece sizin onayladığınız kişilerin mesajlarınızı görmesini istiyorsanız, Ayarlardan Profilim kısmından "Mesajlarım herkese görünsün" seçeneğini kaldırmalısınız. Böylece mesajlarınız ana sayfada ve profil sayfanızda görünmeyecektir. Biri sizi takip etmek istediğinde bu kişi sizin profilinizde bulunan "onay beklyen" kısmında yer alacaktır. Bu adımda onaylayıp onaylamamak size kalmış. Takipçiyi onayladığınızda bu kişi artık takipçi listenizde yer alacak ve bütün mesajlarını görebilecektir. Onaylamadığınız kişilerin sizi takip etme durumu tekrar başa dönecek yani "Takip Et" durumuna düşecektir.

Mesaj gönderdikten sonra bu mesajı düzenleyebilirmiyim?

Hayır, mesajınızı silebilirsiniz fakat düzenleyemezsiniz.

Mesajları favorim olarak saklayabilirmiyim?

Evet, görebildiğiniz her mesajı daha sonradan da görüntüleyebilmek için favorilerinize ekleyebilirsiniz. Bunun için her mesajın altında bulunan "Yıldız" ikonuna tıklamanız yeterli. Yıldızın sarı renge dönmesi mesajın başarıyla favorilerinize eklendiğini gösterir. Mesajın favorilerinizden çıkarılması için tekrar bu ikona tıklayabilirsiniz. Favorilerinizi görüntülemek için kendi profil sayfanızda sağ tarafta bulunan favori linkine tıklayabilirsiniz.

Mesajlarımın maksimum uzunluğu ne kadardır ?

Mesaj limiti maksimum 140 karakterdir. Anında Mesajlaşma (IM) üzerinden gönderilen mesajların uzunluğu daha fazlaysa mesaj kısaltılır.

Mesaj gönderme limitim var mı?

Hayır, istediğiniz kadar mesaj gönderebilirsiniz.

IM, Email veya SMS ile çok fazla mesaj alıyorum. Bunu nasıl azaltabilirim?

Bildirim modunu "Web" seçerek tamamen kapatabilir, veya her bir kişi için kişisel ayar yapabilirsiniz. Bunun için Kişisel modunu seçip, ayarlarınızı yapabilirsiniz. Ayarlamak için Kişisel linkine tıklayabilir veya Ayarlardan Bildirim kısmından ayarlayabilirsiniz. Farklı bir opsiyon da takip ettiğiniz kişileri azaltmak. Unutmayın ki ne kadar fazla kişi takip ederseniz takibiniz o kadar zorlaşır.

Dürtükleme nedir?

Diyelim ki birini takip ediyorsunuz ve yazılarını çok seviyorsunuz ama uzun süredir yazmadı, işte bu kişiyi yazı yazması için dürtükleyebilirsiniz. Dürtüklemeniz sonucunda kullanıcıya yazı yazması için sizden bir mesaj gidecektir. Birisini dürtüklemek için profil sayfasını ziyaret ederek dürtükle linkine basabilirsiniz. Not: Unutmayın ki bu özelliğin kötüye kullanılması hesabınızın kapanmasına neden olabilir.

Zoptik sayfamı kişiselleştirerek arkaplan resmini ve renkleri değiştirebilirmiyim?

Evet, kişiselleştirme tamamen yaratıcılığınıza kalmış. Her yeni zoptik profili varsayılan ayarlarla açılır, fakat bu ayarları değiştirmek sizin elinizde. Ayarlardan Sayfa Biçimim kısmına giderek Arkaplan Resmi, Arkaplan Rengi, Arkaplan resmini döşeme, Sabit arkaplan, içerik arkaplan rengi, kenar kutu arkaplan rengi, yazı rengi, link rengi ve mesaj alanı arkaplan rengi gibi ayarları yapabilirsiniz.

Blog veya Siteme Zoptik'i ekleyebilirmiyim?

Evet, sayfalarınıza javascript, HTML ve flash etiketler yerleştirebilirsiniz. Hatta CSS kullanarak bunları sitenizin tasarımına göre düzenleyebilirsiniz. Bu etiketlere Ayarlar->Etiketlerim kısmından erişebilirsiniz.

Zoptik için bir API mevcut mu?

Evet, sayfanın sonundaki linkten erişebilirsiniz.

Hesabımı silip, Zoptik'ten nasıl ayrılabilirim?

Ayarlar->Hesabımı Kaldır adımından hesabınızı silebilirsiniz. Unutmayın ki bu işlemin geri dönüşü yoktur ve kullandığınız kullanıcı adı başkaları tarafından alınabilir olacaktır. Lütfen ayrılma nedeninizi bize bildirmeyi unutmayın...